bu bloğa dair

her şiir kendi müziğini taşısa da, ‘söz’lerin ‘ses’le ve ezgiyle buluşması da eşsiz bir güzellik katıyor. bu blog bu buluşmaya dair bir tür kazı çalışması; türkçe’yle başladı, gittikçe derinlere ulaşıyor ve başka dillere de bulaşıyor kendini bilmezce. ucu bucağı yok gibi…
.
blogda gün be gün birikmekte olan eserleri üç ana kategoriye ayırdım: şairler “sözverenler”, şiirleri şarkı haline getiren veya söyleyenler “sesverenler”, eski -ve yavaş yavaş, yeni- zamanların ozanları, “canverenler” başlığı altında sıralandı. elbette her kategorizasyon girişimi gibi bu da sorunlu ve sınırlayıcı, ama yine de aranan kişiyi bulmayı kolaylaştırmak için yapılması kaçınılmaz olan da bir şey.
.
bir şiir, bir çok kişi tarafından ve kimi zaman da farklı bestelerle sese dökülmüş olabiliyor; eserin sayfasına girdiğinizde şairin adına tıklarsanız hem o şiirin diğer yorumlarına, hem de o şairin diğer şiirlerine ulaşabilirsiniz. aynı şekilde, müziğe döken kişinin adına tıklarsanız da o sanatçının başka yorumladığı şiir varsa onlara ulaşabilirsiniz.
.
bu hata da yapılmaz ki veya şu olmadan bu iş eksik kalır ki dediğiniz olursa (ki illa olacaktır) lütfen katkınızı esirgemeyin ve yazın. o kadar büyük bir umman ki bu, her eseri koymayı hayal etmek bile gülünç olur, yavaş yavaş biriktirmeye ve arşivlemeye çalışıyorum diyelim.
.
bir de, bulabildiğim ölçüde başka dilde yazılmış olup türkçe söylenen şiirlerin aslını veya orijinal dilinde söylenenlerin çevirisini de koymaya gayret ediyorum, ama bulamadıklarım da oluyor. elinizde varsa ve göndermek isterseniz ne de güzel olur…
adres: bedizyilmaz@yahoo.com
.

son olarak, bu konuda bir kaç yazı okumak isterseniz:

http://www.ykykultur.com.tr/dergi/kitap-lik-sarkinin-siiri

http://www.iletisim.com.tr/kitap/%C5%9Fark%C4%B1daki-%C5%9Fiir-1892.aspx
http://www.sabitfikir.com/dosyalar/ben-giderim-adim-kalir-ozan-sarkicilar

http://www.sabitfikir.com/dosyalar/kararsiz-okur-her-nakarat-bir-edebiyat

http://www.sabitfikir.com/dosyalar/sokaktan-sizce-ozan-kimdir

http://www.insanokur.org/yasar-kemalden-kalan-sarkilar.html

12 responses to “bu bloğa dair

 1. aslında tam aradığım bir site ama takip edebileceğimiz bir face sayfanızın olması da faydalı olurdu. böyle bir imkanınız düşünceniz var mı acaba?

 2. hocam sen mikemmelsin. :D şerefsizim benim aklıma gelmişti dedirten bir blog hazırlamışsın tebrik ettim teşekkür ettim gıpta ettim ve daha sürüsüne duygu ve düşünceye sürükledin beni.aman diyem çok yayılmasın bize özel kalsın isteği geliyor mutlu oluyor insan :D

 3. selamlar güzel insan, Ahmet Telli ile ilgili yazıyorum. Onun ‘Gülüşün Kalır’ şiirinden mülhemle Selda Bağcan ‘Gün Biter Gülüşün Kalır Bende’ adlı eseri meydana getirmiştir, Ahmet Telli başlığına ekleyebilirsin dilersen bu şiiri/şarkıyı. Severek takip ediyoruz, emeğine ve yüreğine sağlık

  • Sevgili Urtalı Yonuz, çok teşekkür ederim. 13.12.2012 tarihinde eklemişim o şiiri/şarkıyı, ama video kaydı kaldırılmış, onu yeniden yükledim. Youtube’da maalesef sık sık bu şekilde kaldırıyorlar, farkedince yeniden koyuyorum ama çoğu zaman yetişemiyorum. Sağolasın varolasın. Bloğu beğenmeniz beni çok mutlu etti.

 4. Çok güzel bir blog olmuş. Elinize sağlık…
  1- Yazı karakterlerini büyütmek önerimdir.
  2- Barış Manço ile ilgili hiç şiir/şarkı göremedim. Eklemeyi düşünür müsünüz.

  • Sağolun, blogla çok ilgilenemiyorum. Bir fırsat bulursam format değişikliği yapmayı ben de düşünüyorum. Barış Manço’nun seslendirdiği şiir varsa elbette koyarım, hiç gözüme çarpmadı; ama daha ziyade onun yorumladığı türküler var sanırım, onlara bakayım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s